Akustyczne ściany-dobór materiałów

Izolacja akustyczna domu to bardzo ważny aspekt dla mieszkańców. Zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych zapewni im bowiem komfort życia w ciszy. Obecnie takich materiałów jest dużo i przy planowaniu budowy domu warto im się dokładnie przyjrzeć, żeby potem na każdym kolejnym etapie zastosować odpowiednie produkty. Z pewnością w przyszłości zapewnią użytkownikom komfort akustyczny.

Można zastosować dzisiaj bardzo popularne i łatwe do wykonania tynki akustyczne, które pochłaniają i rozpraszają znaczny procent dźwięków z otoczenia. Metodą natryskową nakłada się na mury budynku dźwiękochłonny tynk celulozowy lub silikatowy. Dobrym materiałem wyciszającym są również płyty korkowe, które można przyklejać bezpośrednio do ścian izolując jedno pomieszczenie w domu od pozostałych. Podobnie działają tapety korkowe, chociaż w nieco mniejszym stopniu ograniczają przenikanie dźwięków.

Ścianki działowe wewnątrz mieszkania też dają dobrą izolację akustyczną, bo pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi umieszcza się arkusze wełny mineralnej o takiej grubości, jak słupki konstrukcyjne. Na wyciszenie pomieszczeń dobry wpływ ma także zastosowanie folii dźwiękoizolacyjnej oraz taśm akustycznych, które montuje się na stałe do podłogi tam, gdzie wznoszone są wewnętrzne ściany działowe wyznaczające przestrzeń mieszkalną. Wszystkie dostępne dzisiaj rozwiązania mają skuteczną izolacyjność akustyczną, ponieważ posiadają porowatą lub włóknistą strukturę. Dla osiągnięcia komfortu warto je zastosować również w stropach a dach pokryć dachówką ceramiczną.

You may also like...