Czym pianino zdobyło popularność?

Za poprzedników pianina uważa się klawicyterium – rodzaj klawesynu, w którym naciąg strun był pionowy oraz żyrafę – dawną odmianę klawikordu. Do dziś trwają spekulacje kto jako pierwszy zbudował pianino.

Nie do końca wiadomo czy był to Jan Schmidt z Salzburga, czy może Gruneberger z Halle i czy miało to miejsce pod koniec XVIII wieku bądź na początku XIX. Th.

Lond w 1802 roku zbudował pianino o skośnym naciągu strun. 24 lata później, w 1826 roku ulepszył mechanizm pianina oraz go opatentował Wornum i takie rozwiązanie stosuje się do dziś.

Konstrukcją pianin zajmowali się Austriacy, Niemcy, Anglicy, ale instrument przez długie lata nie był doceniany przez muzyków. Dopiero druga połowa XIX wieku przyniosła popularność i wtedy pianino zaczęło wypierać fortepian.

Jego zalety odkryli mieszczanie – był tańszy od fortepianu i znacznie mniejszy, dlatego zaczął się masowo pojawiać w domach.Do dziś uważa się, że pianino idealnie nadaje się do nauki gry, ponieważ jego cena jest znacznie niższa oraz nie zajmuje tyle miejsca.

You may also like...