Wieczerza w wigilię Bożego Narodzenia

W polskiej tradycji wieczór wigilijny należy do najbardziej wzruszających momentów. W tę jedną noc ludzie spotykają się ze sobą, by odbyć wspólną wieczerzę, porozmawiać, złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem. Tak naprawdę tradycja wigilii pojawiła się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Znanym zwyczajem w Wigilię Bożego Narodzenia jest rozpoczęcie wieczerzy, zaraz po ujrzeniu na niebie pierwszej gwiazdki.

Przed wieczerzą zawsze należy także odmówić modlitwę, którą prowadzi najstarsza osoba przy stole. Następnie czytany jest również fragment Biblii, dotyczący narodzenia Jezusa. Po tym wszystkim następuje dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Oczywiście na wigilijnym stole musi obowiązkowo znaleźć się dwanaście potraw, nawiązujących do liczby apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę.

Ponadto, pod wigilijnym obrusem nie może również zabraknąć sianka. Według tradycji przy stole w ten wyjątkowy wieczór powinna zasiąść parzysta liczba osób. Znanym zwyczajem jest również pozostawienie wolnego nakrycia, w razie gdyby pojawił się jakiś niezapowiedziany gość. W wigilijny wieczór śpiewa się także kolędy i obdarowuje się prezentami.

You may also like...