Zasada działania – dlaczego balon lata

Wspaniałą przygodę, jaką jest niewątpliwie podróż balonem, zawdzięczamy prostemu działaniu praw fizyki, bez specjalnych konstrukcji, skomplikowanych silników, czy śmigieł, jakie mamy dostępne w samolotach. Ten cudowny, kolorowy balon to połączenie trzech zasadniczych elementów, dzięki którym może on wzbić się górę i przewieź dość liczną załogę. Przede wszystkim wyróżniamy gondole, do której wchodzą uczestnicy wyprawy. Może to być nawet dwadzieścia osób.

Dlatego gondole muszą  być wykonane z mocnych i trwałych materiałów. Najczęściej stosuje się w tego celu wiklinowe kosze, to elastyczne tworzywo zapewnia mocne plecenie i zabezpiecza przed uderzeniem podczas lądowania. Do kosza przymocowany jest ogromny materiał, najczęściej w kształcie typowego balona lub innych wymyślnych kształtach. W obydwu przypadkach są to specjalne materiały, które muszą być odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Przede wszystkim na silne podmuchy wiatru, słońce, ewentualny deszcz, ale także na wysokie działanie temperatury, która jest niezbędna do wzniesienia się balonu i utrzymania go w górze. Otóż wypełniony powietrzem balon może wzbić się ponad nasze głowy, tylko i wyłącznie wtedy, gdy owe powietrze zostanie w nim podgrzane. Analogicznie do tego, gdy balon ma wylądować, powietrze należy stopniowo schładzać. Do tego celu niezbędne jest wprowadzenie trzeciego elementu, jakim jest palnik, który poprzez uwalnianie ciekłego propanu, jest wstanie ogrzać wnętrze balonu, co umożliwia odbycie lotu.

You may also like...