Jak bezpiecznie odpalać petardy

W odpalaniu fajerwerków niezwykle ważne jest zachowanie bezpieczeństwa swojego oraz osób dookoła nas. petardy należy odpalać przede wszystkim gdy leżą na ziemi, a kolejno oddalić się od nich na około piętnaście metrów. Warto pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno nimi rzucać, muszą one znajdować się na stabilnym gruncie. W przypadku niewypału petardy, nie należy jej ponownie odpalać. Po około dwudziestu minutach można się do niej zbliżyć oraz zanurzyć w wodzie, by wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Zasady bezpieczeństwa dotyczą jednak wszystkich rodzajów fajerwerków. Przede wszystkim pirotechnikę powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach. Powinny to być miejsca suche i chłodne, które nie są narażone na wilgoć lub też duże wahania temperatur. Poza tym, fajerwerków nie można umieszczać tam, gdzie dostęp mają dzieci czy zwierzęta. Tym, o czym z pewnością zapomina wiele osób w sylwestrową noc jest to, by fajerwerki odpalać na trzeźwo.

Mimo, że zasada ta wydaje się oczywista i banalna, wiele osób zwyczajnie się do niej nie stosuje. W ten sposób narażają oni na kalectwo lub śmierć nie tylko siebie, ale też innych dookoła.

Używanie fajerwerków – o czym warto pamiętać?

Wbrew pozorom każde opakowanie fajerwerków powinno być wyposażone w instrukcję obsługi. Mimo że wydaje nam się, że znamy już sposób działania danej wyrzutni lub rakiety, każdorazowo warto zapoznać się z instrukcją jej użytkowania. Nigdy nie wiemy bowiem czy producent nie wprowadził jakichś zmian, które mogą się okazać kluczowe przy bezpiecznym odpalaniu sztucznych ogni.

Dodatkowo, warto również zwracać uwagę na opakowanie, w którym znajdują się fajerwerki. Powinno ono być nieuszkodzone, ponieważ w przeciwnym razie trzeba je zutylizować. Bezpieczne korzystanie ze sztucznych ogni to także zachowywanie odpowiedniej odległości nie tylko od samych fajerwerk, ale też innych ludzi. Mimo że oczywistym wydaje się fakt, że fajerwerki nadają się do stosowania tylko na otwartej przestrzeni, wiele osób z premedytacją łamie tę zasadę. Absolutnie zabronione jest wszak odpalanie sztucznych ogni czy to w pomieszczeniach zamkniętych czy też chociażby na balkonach.

Wydawać może nam się, że będzie to nieszkodliwe i całkowicie bezpieczne, jednakże wiele tragicznych wypadków solidnie weryfikuje to przekonanie. Nie warto ryzykować życia i zdrowia dla zabawy, zatem stosowanie tych praktycznych porad powinno przyświecać każdemu kto sięga po fajerwerki. Bezpieczna odległość, sprawdzone sztuczne ognie i rozsądek zagwarantują nam spokój i świetną zabawę. Polecamy w szczególności pistolet hukowy Stalker – jest możliwość wykorzystywania go do wystrzeliwania petard.

You may also like...