Pierwsza taka wywrotka, czyli Terex 33-19 Titan

W 1974 roku firma Terex wyprodukowała największą na świecie ciężarówkę. Nazwano ją Terex 33 – 19 Titan. Było to bardzo prototypowe wozidło, które osiągnęło ponad 20 metrów długości.

Posiadające 6, o średnicy 3 metrów potrafiło osiągnąć prędkość zbliżoną do 50 km/h. Przy ogólnej wadze 610 ton, szerokości 7, 6 metra i wysokości prawie 7 metrów dawało możliwość przetransportowania jednorazowo do 350 ton materiału. Jednakże wspomniany pojazd wyprodukowany został tylko w jednym egzemplarzu, ze względu na fakt, iż produkcja seryjna okazała się bardzo nieopłacalną.

Przeznaczeniem tego samochodu była kopalnia żelaza mieszcząca się w Kalifornii, w której to właśnie przez wiele lat, bo ponad 13, była eksploatowana. Ze względu na fakt, iż nowe tego rodzaju maszyny przewyższają Terexa 33-19 Titana swoją ładownością, przeszedł on na słuszną emeryturę stając się atrakcja tego regionu. Pomimo, iż zamierzeniem twórców było przekazanie maszyny do zezłomowania, jej wykorzystanie, jako atutu turystycznego stało się bardzo dobrym rozwiązaniem.

You may also like...