Wykończenie elewacji

Istnieje dużo sposobów na wykończenie elewacji budynków. Można posłużyć się najpopularniejszą metodą, jaką jest tynkowanie. Stosuje się grubowarstwowe i cienkowarstwowe tynkowanie w zależności od tego, jak zbudowany jest dom.

Elewacja zewnętrzna domu wygląda bardzo ciekawie, kiedy użyje się kolorowych tynków. Interesujące są też wykończenia wykorzystujące połączenia różnych materiałów, np. tradycyjnego tynku, ocynkowanej blachy i drewna albo naturalnego kamienia z drewnem.

Inna możliwość to zastosowanie paneli z tworzyw sztucznych, które mogą naśladować cegły, deski albo kamienia. Siding i panele to ciekawe rozwiązanie elewacyjne, lekkie i nie wymagające tak dużo czasu jak np. tynkowanie, gdzie potrzebny jest czas na wysychanie tynków.

Niepowtarzalne są elewacje klinkierowe, eleganckie, trwałe i doskonale współgrające z innymi materiałami. Cegły lub płytki klinkierowe można zastosować na całej elewacji lub tylko wokół otworów okiennych i drzwiowych, wszystko zależy od pomysłowości i zmysłu estetycznego inwestora. Ten materiał świetnie nadaje się na wykonanie cokołu budynku, ponieważ zabezpiecza go przed wilgocią.

Różnego rodzaju materiały na wykończenie elewacji są obecnie ogólnodostępne, ich wybór uzależniony jest głównie od możliwości finansowych inwestorów, czasem może również od ich wyobraźni. Warto pamiętać o tym, że każda elewacja, bez względu na rodzaj materiału, powinna być fachowo zabezpieczona a potem konserwowana zgodnie z wymogami tworzywa, z którego jest zrobiona.

You may also like...