Najważniejsze maszyny potrzebne na budowie

Chyba na wszystkich budowach znajdziemy pewien podstawowy zestaw maszyn, bez których żadne prace budowlane nie będą mogły się odbyć. Będą to przede wszystkim takie maszyny jak koparka czy wywrotka, czyli te najbardziej popularne. To właśnie głównie koparki są niezbędne na każdej budowie, tym bardziej, że z ich pomocą wykonuje się różnego rodzaju roboty ziemne. W związku z tym, na pewno będziemy z nich często korzystać na budowie. W przypadku koparek warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa ich typy ze względu na cykl pracy: przerywany bądź ciągły. Przerywany oznacza mniej więcej tyle, że koparka posiada jedno naczynie urabiające, zatem konieczne są etapy pomocnicze pomiędzy etapami pracy koparki. Z drugiej strony, jedno naczynie urabiające z reguły jest wystarczające, co powoduje, że to właśnie one są najbardziej popularne na budowie. Inny typ to koparki charakteryzujące się pracą ciągła, a więc w tym przypadku wszystkie kolejne etapy pracy następują zaraz po sobie i są niczym nieprzerwane – dzięki temu maszyna może pracować znacznie szybciej i efektywniej, lecz pociąga to za sobą oczywiście większe koszty zakupu takiej koparki. Inną alternatywą są koparko-ładowarki, które budową przypominają bardziej ciągnik i są przede wszystkim bardzo uniwersalne, dlatego tego typu maszyny także bardzo często można spotkać na budowie.

Z kolei w przypadku budowy mniejszych obiektów znakomitym rozwiązaniem mogą okazać się tak zwane minikoparki.

Jakie maszyny znajdą się na placu budowy?

Wśród wielu innych maszyn, bez których trudno wyobrazić sobie budowę różnego rodzaju obiektów należy wyróżnić także betoniarkę, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za przygotowanie betonu. Istotną rolę odgrywa też zagęszczarka (zwiększa gęstość podłoża), młot wyburzeniowy, jak również agregat prądotwórczy. Tych sprzętów i maszyn jest znacznie więcej – niektóre z nich przydadzą się w początkowych etapach pracy, inne nieco bardziej specjalistyczne posłużą z kolei do wykończenia budowy. Tak czy siak, na budowie potrzebny jest pełen zestaw narzędzi, dlatego też nie jest to wcale mała inwestycja. Warto więc zastanowić się nad tym, czy kupować wszystkie maszyny i elektronarzędzia, czy też jednak zdecydować się na ich wynajem. Zdaje się, że wynajem maszyn budowlanych to szczególnie dobra opcja dla wszystkich tych osób, które samodzielnie zamierzają wybudować dom czy jakiś inny budynek. Wszak maszyny będą nam potrzebne tylko na jakiś okres, dlatego też zdecydowanie rozsądniej jest wynająć potrzebny sprzęt i zapłacić tylko za te dni, kiedy rzeczywiście będziemy z nich skorzystać. Jeśli jednak sami prowadzimy firmę budowlaną to z pewnością jedną z początkowych inwestycji będzie zakup maszyn budowlanych.

Początkujący przedsiębiorcy często decydują się na używane maszyny, nie bacząc na ich stan wizualny – najważniejsze jest, by były w pełni sprawne i pomogły nam „rozkręcić” naszą działalność, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będzie nas stać na zakup lepszego sprzętu.

You may also like...